Faktura do paragonu. NIP nabywcy.
03/11/2019 07:41
Od 1 stycznia 2020 roku - Faktura do paragonu, tylko w przypadku kiedy jest na nim NIP nabywcy.
Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zapis dotyczący wystawiania faktur do paragonów fiskalnych.
Będzie to możliwe tylko wtedy gdy podatnik wystawi fakturę do paragonu, który będzie zawierał NIP nabywcy.
Zostało to określone w zmienianym art. 106b ustawy:
Art. 1. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
21) w art. 106b dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:
5. W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
6. W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem ust. 5, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.
7. Przepisów ust. 5 i 6 nie stosuje się do podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).
Ustawa nowelizująca wchodzi w życie 1 września 2019 r. ale zapisy dotyczące faktur i NIP na paragonie będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r.
Funkcja drukowania NIP na paragonach jest dostępna w urządzeniach fiskalnych produkowanych od roku 2013.
Co do zasady, wszystkie urządzenia z prefiksem numeru unikatowego zaczynającym się na literę "C" lub "E" obsługują wydruk NIP nabywcy na paragonie fiskalnym.
Numer unikatowy kasy lub drukarki fiskalnej można odczytać z tabliczki znamionowej, która znajduje się od spodu urządzenia lub na pierwszej stronie książki serwisowej. Można go też odczytać z dowolnego wydruku z kasy.
Od powyższej zasady są wyjątki i niektóre urządzenia, których numer unikatowy zaczyna się na literę „B” również obsługują wydruk NIP nabywcy w dedtykowanym do tego polu.
W sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał możliwości wpisania NIP na paragonie (stare urządzenia), nabywca powinien poinformować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik. Wtedy sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę.
Jest to zgodne art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, z którego wynika, że za pomocą kas rejestrujących ewidencjonuje się wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, a w innym przypadku wystawia się fakturę.
» wszystkie aktualności